Leczenie nadpotliwości
Zasadniczym zadaniem skóry jest ochrona przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. To również narząd, który umożliwia komunikację z otoczeniem. Do głównych funkcji skóry należy regulacja temperatury w mechanizmie wydzielania potu i przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Pocenie się jest więc procesem fizjologicznym. Jednak nadmierna potliwość (hiperhydroza) może ograniczać normalne funkcjonowanie. Skąd bierze się nadmierne pocenie?
Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe. W naszym ciele obecne są dwa typy tych gruczołów – ekrynowe i apokrynowe. Gruczoły ekrynowe, rozmieszczone na całej powierzchni skóry, odpowiadają za regulację cieplną. To właśnie one szczególnie intensywnie pracują, gdy wzrasta temperatura otoczenia. Dzięki temu utrzymujemy stałą temperaturę ciała. Gruczoły apokrynowe związane są z mieszkami włosowymi i występują m.in. w okolicach pachowych, moczowo – płciowych, czy odbytu. Oddziałują one na bodźce hormonalne i emocjonalne, a do ich uaktywnienia dochodzi w okresie pokwitania.
Ilość potu, którą wydzielamy w ciągu doby nie przekracza 0,5-0,8 l. U osób, których dotyczy nadmierne pocenie się, wartości te mogą być nawet kilkakrotnie większe. Gdy nadmierne wydzielanie potu dotyczy określonej okolicy ciała (np. stopy, dłonie), mówimy o nadpotliwości miejscowej. Z nadpotliwością uogólnioną mamy do czynienia wtedy, kiedy nadmierna aktywność gruczołów potowych dotyczy całego ciała. Z reguły nadpotliwość nasila się w godzinach nocnych. Wymaga zdiagnozowania choroby podstawowej i jej leczenia.
Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową – dla kogo?
Wykorzystanie toksyny botulinowej wpływa na znaczące zmniejszenie ilości wydzielanego potu. Poprawia komfort w codziennym życiu, w szczególności w ciepłym okresie wiosenno-letnim, eliminując problem którym jest nadpotliwość.
Zabieg ten przeznaczony jest dla każdej osoby, która zmaga się z występowaniem nadmiernej potliwości w okolicy pach, dłoni lub stóp.
Procedura zabiegu
Zabieg poprzedzony jest dokładną konsultacją z lekarzem, w celu zbadania nasilenia problemu i dobrania odpowiedniej dawki leczniczej preparatu. Rozpoznanie najczęściej opiera się na ocenie klinicznej. W przypadku objawów ujawniających się w późniejszych okresach życia wskazana jest pogłębiona diagnostyka w kierunku chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy i/lub w celu wykluczenia działań niepożądanych leków.
Fizjologiczna norma wydzielanego potu często jest kwestią indywidualną, dlatego w rozpoznaniu nadpotliwości należy uwzględnić subiektywne odczucia pacjenta.
Podana śródskórnie toksyna botulinowa przejściowo hamuje uwalnianie acetylocholiny, a zatem czasowo blokuje impulsy nerwowe stymulujące gruczoły do wydzielania potu.
Leczenie toksyną botulinową uważa się za bezpieczne, skuteczne i pozbawione poważnych skutków ubocznych pod warunkiem, że zabieg wykonuje doświadczony lekarz.
Cały zabieg trwa od 30 do 45 minut, w zależności od wielkości obszaru, poddawanego iniekcji. Procedurę poprzedzamy nałożeniem specjalnej maści znieczulającej.
Jakie są zalecenia po zabiegu i spodziewane efekty?
Jest to zabieg, który nie wymaga okresu rekonwalescencji. Pacjent od razu po wykonanej iniekcji może powrócić do codziennych aktywności. Zmiejszenie wydzielania potu następuje po około tygodniu od podania preparatu.
Efekt zabiegu utrzymuje się od 6 do 12 miesięcy. W celu utrzymania efektu iniekcje należy powtarzać.
Tuż po zabiegu może utrzymywać się delikatny obrzęk, który zwykle mija po kilku godzinach. W przeciągu kilku dni po zabiegu zalecamy ograniczyć spożywanie alkoholu, korzystanie z saun, jacuzzi oraz solarium. Warto również na kilka dni ograniczyć aktywność fizyczną.
Zobacz cennik