Image


    Zostaw swoje dane kontaktowe


    Skontaktujemy się z Tobą




    IT Support Services

    Toksyna botulinowa (botoks)

    Podawanie toksyny botulinowej (tzw. botoksu) jest jednym z najpopularniejszych na świecie niechirurgicznym zabiegiem stosowanym do leczenia zmarszczek mimicznych twarzy, między innymi:

    – zmarszczek w obrębie czoła – podłużnych (tzw. lwiej bruzdy bądź lwiej zmarszczki) i poprzecznych,

    – zmarszczek wokół oczu (tzw. kurzych łapek).

     

    Dzięki rozluźnieniu mięśni powodujących te niedoskonałości toksyna botulinowa daje szybki i pewny efekt na okres czasu od 3 do nawet 8 miesięcy, w zależności od podanej dawki oraz indywidualnych cech pacjenta.
    Ponadto wykorzystywana jest do leczenia nadpotliwości, bruksizmu (mimowolnego silnego zaciskania zębów) oraz w profilaktyce przewlekłej migreny.
    Toksyna botulinowa jest lekiem i ma doskonały profil bezpieczeństwa, gdy jest podawana w odpowiednich ilościach przez doświadczonych lekarzy.

    divider

    Kto odniesie korzyści z zastosowania toksyny botulinowej?

    Skóra z upływem lat traci jędrność i elastyczność, a ruchy mimiczne twarzy jak marszczenie brwi czy mrużenie oczu sprzyjają fałdowaniu się skóry i powstawaniu zmarszczek. Toksyna botulinowa hamując przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami powoduje, że mięśnie mimiczne twarzy rozluźniają się oraz znajdująca się nad nimi skóra. Zmarszczki na jakiś czas są mniej widoczne.

     

    Zabieg ostrzykiwania toksyną botulinową zalecany jest jako profilaktyka zmarszczek mimicznych. Warto udać się na zabieg z podaniem botoksu w momencie powstania pierwszych widocznych oznak starzenia się skóry, bo tylko wtedy skutecznie będzie można wygładzić skórę i powstrzymać pogłębianie się tych niedoskonałości.

    Gdy powstaną zmarszczki głębokie, bardziej utrwalone, często sam zabieg z użyciem botoksu jest niewystarczający i daje znikomy efekt.

     

    Kiedy widoczne będą efekty zabiegu?

    Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej pierwsze efekty kliniczne pojawiają się zwykle w ciągu 2-4 dni po zabiegu. Maksymalny rezultat występuje po 14 dniach.

     

    Z kolei czas ich trwania zwykle utrzymuje się od 3 do nawet 8 miesięcy, ale może się zmieniać w zależności od podanej dawki toksyny, indywidualnych cech pacjenta (wiek, stan zdrowia czy tryb życia) oraz przestrzegania zaleceń pozabiegowych.

     

    U bardzo nielicznej grupy pacjentów może nie być efektu po podaniu botoksu, ponieważ białko toksyny botulinowej działa jak antygen, który może stymulować odpowiedź immunologiczną, a tym samym tworzenie przeciwciał. Wśród głównych czynników, które wydają się sprzyjać tworzeniu przeciwciał neutralizujących działanie toksyny botulinowej są: krótsze odstępy między kolejnymi dawkami bądź cyklicznie wstrzykiwana nadmierna ilość botoksu.

     

    Na czym polega zabieg?

    Lekarz medycyny estetycznej dawkę botoksu dobiera w zależności od tego, jakich efektów oczekuje pacjent, jak silną ma on mimikę w danej okolicy twarzy oraz jakiego preparatu używamy. Botoks jest wstrzykiwany cienką igłą tylko w tą tkankę mięśniową, która jest odpowiedzialna za powstawanie zmarszczek. Wkłucia są płytkie i mało bolesne. Wszystko odbywa się w sterylnych warunkach, dzięki czemu pacjent ma zapewnione poczucie bezpieczeństwa.

     

    Jakie są przeciwwskazania oraz możliwe komplikacje?

    Przeciwwskazania do podania toksyny botulinowej typu A:

    – choroby płytki nerwowo-mięśniowej (np. miastenia gravis, zespół Lamberta- Eatona),
    – przewlekłe choroby autoimmunologiczne,
    – obecność zakażenia lub stanu zapalnego w miejscu planowanego wstrzyknięcia,
    – rozległe rany,
    – przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych (teoretycznie mogą nasilać działanie toksyny  botulinowej),
    – ciąża i okres karmienia piersią.

     

    Każdy zabieg medyczny, także z zakresu medycyny estetycznej, ze względu na swoją inwazyjność, jest obarczony ryzykiem wystąpienia powikłań.

    Dokładne informacje dotyczące każdej z procedur, jej przygotowania, przebiegu oraz ewentualnych komplikacji, są omawiane na wizycie konsultacyjnej poprzedzającej zabieg.

    Po podaniu botoksu mogą wystąpić pewne działania niepożądane, najczęściej powikłania w miejscu wstrzyknięcia, takie jak rumień, obrzęk, siniaki, świąd i ból. Obserwuje je się zazwyczaj w pierwszym tygodniu i mają przemijający charakter. Z kolei bardzo rzadko ujawniają się objawy typu pokrzywka, reakcja anafilaktyczna czy duszność.

     

    Leczenie toksyną botulinową uważa się za bezpieczne, skuteczne i pozbawione poważnych skutków ubocznych pod warunkiem, że zabieg wykonuje doświadczony lekarz.

     

    Zalecenia przed i po podaniu botoksu?

    By zminimalizować ryzyko powstania krwiaków w miejscach iniekcji botoksu należy na 3 dni przed zabiegiem nie spożywać alkoholu, odstawić aspirynę i inne leki przeciwzapalne (np. ibuprofen, paracetamol, naproksen), witaminę E, preparaty ginko biloba, zawierajace koenzym Q10, a dodatkowo by nie osłabić działania botoksu dobę przed nie palić papierosów. Leki przeciwzakrzepowe, potocznie nazywane „rozrzedzającymi krew”, również sprzyjają wynaczynieniom krwi.
    Sam zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania.

     

    Po zabiegu z zastosowaniem toksyny botulinowej można powrócić do codziennych aktywności bezpośrednio po podaniu leku. Należy zadbać o właściwą higienę skóry, nie masować i nie pocierać miejsc podania leku, zaniechać intensywnych ćwiczeń, unikać alkoholu i ekspozycji na słońce przez dobę po wykonanym zabiegu. Wskazane jest, by nie przegrzewać okolicy pozabiegowej przez 2-3 tygodnie (zrezygnować z sauny, solarium). W dniu podania botoksu nie zaleca się podróży samolotem.

     

    Jaka powinna być częstotliwość zabiegów?
    Odstęp między kolejnymi sesjami wstrzyknięć botoksu nie powinien być krótszy niż 3 miesiące.

    Zobacz cennik